Folkemøte
Vi arrangerte et folkemøte 24.11.25 der vi inviterte fagfolk (historikere og samfunnsforskere) og personer med egen erfaring med migrasjon. Her var Merethe Roos fra Unicersitetet i SørØst Norge hovedtaler. Videre hadde vi også Norsk Amerikansk historeilag, NOAH og Norsk Folkehjelp, Oasen i gruppen som hold innlegg. Dette avsluttet vi med en panelsamtale. Målet var å gi elevene innsikt i årsaker til migrasjon – både i et historisk og et samtidsorientert perspektiv. Vi tilrettela for dialog og refleksjon, slik at elevene fikk mulighet til å stille spørsmål og delta aktivt i samtalen.
Besøk til Nasjonalbiblioteket
Vi reiste 28.1125 til Nasjonalbibliotekets utstilling «Rett vest», som tar for seg den norske utvandringen til Amerika. Dette besøket ga elevene historiske forståelse, og dannet et viktig grunnlag for å kunne sammenligne med dagens flyktningsituasjoner.
Oppsummering
Alt i alt er vi fornøyde med prosjektet. Elevene opplevde det som fint når vi hadde folkemøte og både foredrag og tematikk var inspirerende. Vi kan konkludere med at prosjektet er vel gjennomført, og har gjort oss noen erfaringer om å arrangere folkemøte som vi tar med oss videre. Tematikken ønsker vi gjerne å fortsett med kommende skoleår.