- 1/1
Det er viktig å snakke om hvordan det oppleves å være ung på flukt til Norge i dag. Utvandrerjubileet 2025 under navnet Crossings 200 inneholder mange arrangementer om utvandring fra Norge i et historisk perspektiv. Der nordmenn før utvandret til Amerika og andre steder på jakt etter et bedre liv, er det nå andre som innvandrer til Norge for å finne frihet, trygghet og nye muligheter her.
Redd Barnas ungdomsorganisasjon Press, alle landets folkehøyskoler ved Folkehøyskolerådet, Nasjonaljubileet 2030 – Norge i tusen år? og Norsk utvandrermuseum ved Crossings 200 samarbeider om prosjektet "Innvandrerungdom i Norge - mangfoldige kulturmøter" støttet av Barne- og familiedepartementet. Målet er at ungdom, befolkningen og de som bestemmer skal snakke sammen og finne forslag til løsninger. I løpet av 2025 vil det bli flere samtaler og diskusjoner ved flere av landets folkehøyskoler.
Påmelding
OBS! Arrangementet er fulltegnet og mottar ingen påmeldinger lenger.
Er du forhindret fra å møte etter å ha fått billett må du melde deg av igjen innen 18. mars. Billetter som ikke avbestilles eller ikke brukes, belastes med "no-show"-gebyr.
Arrangementet er støttet av Barne- og familiedepartementet.
Program 26. mars kl. 19.00-21.00
Samtale og diskusjon av barn- og unge asylsøkeres situasjon i Norge i dag. Hvilke utfordringer opplever de? Hvordan kan disse utfordringene løses?
For å peke på utfordringene har vi utfordret både ungdom, forskere, representanter fra organisasjoner, Storting og Regjering.
Det vil også bli et kulturelt innslag og enkel servering.
Panelsamtale 1 - Verdien i samfunnet
Panelsamtale med Masud Gharahkhani, Mads Henrik Almaas, Annastasiya Panforova og Marjan Nadim. Samtalen ledes av Maria Saxegård.
Panelsamtale 2 - Det mellommenneskelige
Panelsamtale med Kristina Quintano, Jan-Paul Brekke, Even Eriksen og Lilav Mirani Ali. Samtalen ledes av Marius Sjølyst, leder i Redd Barnas ungdomsorganisasjon Press.