Hopp til hovedinnhold

Utvandrerspel "4th of July – 17. mai"

Norsk utvandrermuseum og Norsk utvandrermuseums venneforening har tatt initiativet til å sette opp et historisk spel i 2025.

Et historiske spel om utvandring, skrevet av Tor Karseth

Norsk utvandrermuseum
Ingrid Semmingsens veg 10, 2312 Ottestad, Norway
26. – 29. juni 2025
Familiebilde med syv personer, voksne og barn foran et hvit hus i to etasjer. Overbygd veranda på hjørnet av huset. En hest er spent for en karjol til venstre i bildet. To andre hester står med seletøy på til høyre i bildet.

Spelet «Fourth of July - 17. mai» er skrevet av Tor Karseth, som har skrevet utallige spel. De historiske bygningene på museet danner scenen for handlingen. Stykket foregår i Belmond, Iowa, et stykke norsk-Amerika som ble grunnlagt av 12 mennesker i 1869.

Spelet begynner 4. juli 1870. Da har det kommet flere andre norske til Belmond og folk er i gang med å bygge opp et norsk-amerikansk samfunn. Få år seinere hadde de norske innvandrerne dyrket opp gardene sine, stiftet en norsk kirke og bygd skole til ungene. Vi møter folket i Belmond på USAs nasjonaldag, 4. juli, i 1870. Vi får oppleve den første vielsen i norske Belmond, og vi er med når de feirer 17. mai i 1880. Da har folk blitt amerikanere, men de glemmer aldri landet de kom fra.

  • Amatørmaleri av en amerikansk gård. To røde uthus til venstre. Et hvit bolighus til høyre. Et stort tre til venstre i forgrunnen. En vei går tvers over bildet og inn til gårdstunet.
    1/1
    Simerson gården i Belmond, Iowa.

Forestillinger:
26. juni kl. 18.00
28. juni kl. 16.00
29. juni kl. 16.00

Forestillinga 26. juni vil være tilrettelagt for besøkende fra USA. Språket i spelet er hedmarksdialekt, bokmål og noen engelske uttrykk. Etter hvert som immigrantene har tilpasset seg det nye hjemlandet, blir det mer engelsk. Språket er en viktig del av miljøskildringen i spelet, så det ville tape mye dersom vi skulle oversette hele stykket til engelsk. Musikk og dans vil selvsagt være et pluss i opplevelsen!

Tor Karseth skriver alltid stykker med mange sanger både med solonummer og kor. I dette spelet vil det bli flere dansenummer, som vokser ut av melodien i ei vise. 

 

Ordinær billett kr. 300,-
Venneforeningen / Anno årskort (bevis må fremvises) kr. 225,-
Barn kr 100,-

Det blir mulighet for å kjøpe program på både norsk og engelsk før forestilling

Museum24:Portal - 2025.04.08 / v2.0.7.3
Grunnstilsett-versjon: 2